در این مقاله نحوه سیم کشی ماژول پرده یا کرکره برقی خانه هوشمند به همراه یک کلید دستی UP/DOWN بصورت تصویری آموزش داده شده است، با کمک این راهنمای آموزشی شما می توانید پرده یا کرکره برقی خانه خود را در مرکز کنترل خانه هوشمند خود اضافه کنید.

برای راه اندازی یک پرده، کرکره برقی، پنجره برقی و . . . در یک خانه هوشمند نیاز به یک ماژول موتور یا پرده برقی می باشد. این ماژول وظیفه دریافت فرامین از مرکز کنترل خانه هوشمند و روشن کردن موتور را با کمک خروجی های خود دارد. با کمک این ماژول می توان همانند ماژول روشنایی هوشمند، از کلیدهای سنتی نیز برای باز و بسته کردن پرده های برقی استفاده نمود، همانطور که پیش تر نیز بیان کرده بودیماز فواید اصلی پروتکل خانه هوشمند ارتباط ساده آن با سیم کشی سنتی و کلیدهای سنتی می باشد که از کلیدهای سنتی در خانه هوشمند به راحتی استفاده می شود. پس همانطور که بیان شد برای راه اندازی پرده هوشمند یا کرکره برقی هوشمند در خانه هوشمند به اقلام زیر نیاز داریم.

مرحله اول :  راه اندازی ماژول پرده هوشمند

برای راه اندازی ماژول پرده برقی خانه هوشمند می بایست برق ورودی این ماژول را تامین نمود. در اولین قدم از فاز ورودی محافظت شده توسط کلید مینیاتوری B10 ، به کلید بالا و پایین پرده برقی یا درب اتوماتیک یا پنجره برقی اتصال برقرار نموده و از همین فاز نیز به ماژول هوشمند پرده برقی نیز اتصال برقرار می شود. همانطور که در ماژول روشنایی نیز شرح داده شد، برای راه اندازی ماژول نیاز به نول نیز می باشد که نول ماژول نیز متصل می گردد.

 برای راه اندازی موتور کرکره برقی یا پرده هوشمند بایستی تامین نول نمود، لذا از نول ورودی ماژول برای موتور پرده برقی نیز انشعابی می گیریم.

مرحله دوم  :  جهت بالای پرده برقی

برای راه اندازی موتور در جهت بالا، یا باز کردن کرکره برقی یا پرده هوشمند بایستی موتور را در یک جهت به حرکت در آورد. برای این هدف از خروجی ماژول به یک جهت موتور ارتباط برقرار نموده و شستی دستی رو به بالا که متناظر با این خروجی موتور می باشد را نیز به ماژول  همانند تصویر زیر متصل می کنیم.

مرحله سوم  :  جهت پایین پرده برقی

همانطور که در مرحله دوم جهت بالای پرده برقی را راه اندازی نمودیم، در این مرحله نیز باید به پایه دیگر موتور فاز وصل نموده تا موتور درجهت دیگری به چرخش درآید، لذا از خروجی دیگر ماژول برای سیم دیگر موتور اتصال برقرار نموده و برای شستی دستی نیز طبق تصویر زیر ارتباط متناظر آن را با ماژول برقرار می کنیم.

مرحله چهارم  :  نصب سیستم ارت موتور

اکثر موتورهای ۲۲۰ ولت  پرده برقی یا کرکره هوشمند موجود در بازار ۴ سیمه بوده که شامل یک سیم نول، فاز چپگرد، فاز راستگرد و ارت می باشند. در مرحله دوم و سوم سه سیم موتور ما سیم بندی شدند و در مرحله آخر فقط  کافیست تا سیم ارت موتور مانند تصویر زیر متصل گردد.

پس از طی کردن مراحل بالا به راحتی توانسته اید سیم بندی خانه هوشمند را برای  راه اندازی کرکره برقی یا پرده هوشمند توسط یک شستی بالا و پایین دستی انجام دهید، اگر همه چیز به درستی انجام شده باشد، چراغ داخلی ماژول روشن شده است و شما با اضافه کردن ماژول پرده برقی یا کرکره هوشمند به مرکز کنترل خانه هوشمند به موتور کرکره یا پرده برقی فرمان ارسال نمایید.

درباره admin

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *